اخبار ویژه سایت

اخبار ویژه سایت (16)

شنبه, 06 بهمن 1397

در نشست مشترک اعضای کمیسیون امور اداری، فرهنگی اجتماعی ادوار وزیران با رئیس و دیگر مسئولان مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در مرکز الگو با موضوع "الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت" بررسی شد.

پنج شنبه, 11 بهمن 1397

در نشست مشترک شورای عالی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با دكتر منصور غلامي، وزیر علوم تحقیقات و فناوری، راهکارهای مشارکت بیشتر دانشگاهیان در تکمیل و ارتقای الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت مورد بررسی قرار گرفت.

یکشنبه, 14 بهمن 1397

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، اندیشکده عدالت به منظور ارتقاء و تکمیل نظریه‌پردازی عدالت و بررسی و نقد تدابیر الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در عرصه عدالت، «پنجمین نشست هم‌اندیشی سالیانه صاحب‌نظران و پژوهش‌گران عدالت، با موضوع «اصول راهبردی عدالت و بررسی تدابیر سند الگوی پایه» را در اسفندماه سال جاری در محل مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار می‌کند.

این نشست، در قالب چهار نشست اندیشه‌ورزی در محورهای اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی (به ریاست آقایان: دکتر میرسندسی، دکترعیوضلو، دکتر برزگر و حجت الاسلام دکتر مهدوی زادگان) برگزار می‌شود که در آن در راستای تکمیل مراحل نظریه‌پردازی عدالت اجتماعی (بعد از پرداختن به مبانی و مفاهیم عدالت، مولفه‌ها و معیارهای عدالت در عرصه‌های چهار گانه در نشست‌های قبلی) اصول راهبردی تحقق عدالت و تدابیر سند الگوی پایه، مورد بررسی قرار گرفته و پیشنهادهای لازم برای ارتقاء و تکمیل سند ارائه می‌شود.

دبیر علمی پنجمین نشست هم‌اندیشی سالیانه صاحب‌نظران و پژوهش‌گران عدالت، آقای دکتر مخزن موسوی و دبیر اجرائی آقای ربیعی هستند.

از صاحب‌نظران و پژوهش‌گران حوزه عدالت دعوت می‌شود جهت ثبت نام حضور و یا ارسال آثار علمی مرتبط، تا تاریخ 1397/12/02  از طریق وبگاه  http://justice.olgou.ir/  اقدام نمایند.

دوشنبه, 01 بهمن 1397

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، هشتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت 22 و 23 خرداد ماه 1398 با همکاری دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

طبق گزارش دبیرخانه کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، با توجه به درخواست مکرر مخاطبان، مهلت ارسال مقالات به هشتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تا 15 بهمن ماه سال جاری تمدید شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به وبگاه کنفرانس به آدرس http://conference.olgou.ir/ مراجعه نمایید.

دوشنبه, 01 بهمن 1397

محققان و دانشمندان گرامي

مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت از تمامی اندیشمندان، نخبگان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه، جوانان دانشجو و طلبه و شخصیت‌های راهبردی کشور دعوت می‌کند نقدها و پیشنهادهای اصلاحی خود را در موضوع سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت به صورت مکتوب به آدرس رایانامه این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید یا از طریق فرم زیر ارسال نمایند.

اکیداً توصیه می‌شود متن نقد به همراه گزاره یا گزاره‌های پیشنهادی تنظیم شود تا هم برداشت صحیحی از دیدگاه ناقد محترم حاصل شود و هم امکان بهره‌برداری بهتر از نظرات نخبگانی کشور صورت گیرد.

مشاهده سامانه ارسال و متن سند

 

شنبه, 29 دی 1397

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به نقل از خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، دکترهادی اکبرزاده در نشست بررسی و تبیین فرایند نگارش و مزیت‌های نسبی سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که امشب در سالن همایش های دبیرخانه انجمن های علمی حوزه علمیه قم برگزار شد، اظهار داشت: برای پیشرفت نیازمند این هستیم که یک الگوی بومی و ملی داشته باشیم.

وی ادامه داد: برای این مهم، نیازمند نقشه راه بودیم که در طی یک کنفرانسی که برگزار شد، یک نقشه راه مناسب و دقیق تدوین شد.  برای تدوین نقشه راه به بررسی تجربه های کشورهای دیگر پرداخته شد تا بتوانیم در نحوه عمل این کشورها را رصد کنیم.

اکبرزاده  ابراز داشت: در خصوص جمهوری اسلامی ایران در ابتدا به مسائل اساسی کشور پرداخته و قابلیت ها و سرمایه های ماندگار ملی شناسایی شد.

عضو شورای عالی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت خاطر نشان کرد: ضعف عزم عدالت در نظام تصمیم گیری، عدم بهره مندی مناسب از ظرفیت های منطقه ای، عدم کفایت تفقه در امور اجتماعی و حکومتی از جمله مسائلی بود که در اولویت قرار گرفت.

وی ادامه داد: آینده پژوهشی انقلاب اسلامی و چالش های پیش رو، قدم دیگری بود که برداشته شد و در این زمینه فعالیت های خوبی صورت گرفت. طراحی کاملا روش مند بود و نخبگان هم مشارکت خوبی در تدوین الگو اسلامی ایرانی داشتند.

وی با بیان این که سند الگوی پیشرفت دارای هدف گذاری های تحول آفرین است، خاطر نشان کرد: تبدیل به یکی از ده اقتصاد بزرگ دنیا، قرار گرفتن در میان 5 کشور برتر تولید علم و توقف خام فروشی و جایگزینی با زنجیره تولید ارزش افزوده، از جمله هدف گذاری ها هستند.

اکبرزاده در خصوص گام های پیش رو نیز گفت: برهه بندی تدابیر، حصول اطمینان از کفایت تدابیر در تحقق افق،شاخص سازی برای ارزیابی میزان تحقق افق، الزمات و سازو کارهای نظارت و پایش تحقق سند الگو، الزامات و سازو کارهای به روزرسانی و اصلاح سند الگو و تقسیم کار ملی برای تحقق سند، محدودیت ها و چالش های منطقه ای و بین المللی اجرای سند الگو موضوعاتی هستند که نیازمندیم جامعه ای نخبگانی کشور ورود کند و راهکار های مناسب را ارائه دهد.

وی ادامه داد: نحوه مشارکت صاحب نظران به این گونه است که می توانند شخصا سند را مطالعه کنند و نظریات خودشان را ارائه بدهند یا به صورت جمعی این مهم را انجام دهند.

اکبرزاده ابراز داشت: این سند نیازمند این است که با بررسی های بیشتر نخبگان حوزوی مورد ارزیابی جدی بگیرد و این ارزیابی ها به مرکز ارجاع داده شود،‌از جمله مشکلات سندهایی که تاکنون در کشور تهیه شده این است که گفتمانی برای اسناد ایجاد نشده است.

جامعه علمی در تولید شاخص ها کمک کند

عضو شورای عالی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت افزود: جامعه علمی در تولید شاخص ها باید کمک کند تا در نهایت این شاخصه ها بررسی و تدوین شود، اصلاح و بررسی سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت موجب ارتقای این سند می شود.

اکبرزاده ادامه داد: سند کامل نشده و نیاز به بررسی و اصلاح دارد و این نیازمند مشارکت تمامی بزرگان و علما و اساتید در تدوین آن است.

وی با بیان این که تدابیر به صورت مجموعه ای در سند دیده خواهد شد، افزود: ظرفیت های مختلف در تمامی زمینه ها بررسی و شناسایی شده و در سند آمده است.

هسته ای مرکزی پیشرفت تربیت است

عضو شورای عالی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تصریح کرد: هسته ای مرکزی پیشرفت تربیت است که در سند به این مهم توجه ویژه ای شده است.

وی به واژگانی که در این سند آمده است، اشاره کرد و گفت: برای هر واژه ای بحث های مختلفی صورت گرفته و حاصل خرد جمعی کارشناسان بوده است به عبارت دیگر انتخاب واژگان بسیار دقیق بوده است.

اکبرزاده ادامه داد: در کشور سندهای خوبی تهیه شده، اما اجرایی نشده است که دراین سند به ضمانت اجرایی آن توجه ویژه ای شده است.

وی در خاتمه به مشارکت دانشگاهیان در زمینه تدوین سند پرداخت و ابراز داشت: دانشگاه های مختلفی در این زمینه به کار گرفته شده اند و همکاری ها همچنان ادامه دارد.

 

شنبه, 29 دی 1397

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به نقل از خبرنگار خبرگزاری رسا، نشست تبیین فرایند تدوین و مزیت های نسبی سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت در سالن نشست های انجمن های علمی حوزه علمیه قم برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین سید حسین میرمعزی معاون پژوهش حوزه های علمیه و عضو مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در این نشست با اشاره به نقش انجمن های علمی در تدوین صحیح این سند خاطرنشان کرد: امروز در حوزه 19 انجمن علمی با بیش از سه هزار عضو فعالیت می کنند.

وی تصریح کرد: به نظر می رسد حوزه و پژوهشگران حوزوی بهترین وسیله برای تدوین این سند هستند چراکه مرکز تبلیغ و فهم درست فقه و اسلام حوزه های علمیه است و در این بین انجمن های علمی حوزه نیز نقش آفرینی گسترده ای داشته است.

معاون پژوهش حوزه های علمیه با اشاره به راه اندازی کارگروه مبانی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در حوزه ابراز داشت: در تنظیم سند در بخش مبانی کارگروهی به مدیریت حجت الاسلام والمسلمین شاکرین تشکیل شد و از اساتید مبرز حوزه های علمیه برای تبیین مباحث خداشناسی، انسان شناسی و اساتیدی که بیشترین کار را در این حوزه کرده اند دعوت به عمل آمد.

وی خاطرنشان کرد: غرض از این جلسه و انتظاری که از پژوهشگران و فضلای انجمن های علمی می رود این است که این سند را به صورت صحیح نقد کنند و نقد هم به معنای حقیقی کلمه در تعبیر مقام معظم رهبری بررسی عمیق و تکمیل سند و پیشنهادهای مشخص در این باره است، چون اگر سند درست تبیین نشود، نقدهای وارد به آن در محل خودش قرار نمی گیرد و برخی سؤالات و ابهامات موجب شود که به سمت و سوی دیگری کشیده شود.

حجت الاسلام والمسلمین میرمعزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به توضیحاتی در ارتباط با سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت یادآور شد: ابتدا باید سطح این سند را درست دریافت کرد، الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در حقیقت یک سند تمدنی است و الگوی عملیاتی راهبردی و توسعه ای تلقی نمی شود.

وی اضافه کرد: به عبارت دیگر باید این سند را با سند تمدنی کل غرب مقایسه کنید نه با یک نوع خاصی از الگوی توسعه ای از مشرب فکری در غرب، ویژگی این سند باید این باشد که موجب تمایز تمدن اسلامی با تمدن غربی در مسیر پیشرفت شود.

عضو کمیته علمی کنفرانس ملی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در حقیقت یک سند بالادستی برای همه اسناد برنامه ریزی کشور است و نمی توان آن را با سندی مثل قانون اساسی که یک سند بالادستی قوانین کشور است، مقایسه کرد.

وی در پایان خاطرنشان ساخت: اسناد برنامه ای کشور تازه ذیل این سند باید تدوین شود تا به کف زمین و اقدام برسد به همین جهت در سند بالادستی نمی توان به جزئیات پرداخت بلکه به اسناد برنامه ای بعدی پرداخته می‌ شود و تنها باید ظرفیت تدوین اسناد بعدی ذیل خودش را داشته باشد.

شنبه, 29 دی 1397

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به نقل از ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین میرمعزی، شامگاه پنجشنبه، در بررسی سندالگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که با حضور نخبگان حوزوی برگزار شد در پاسخ به این سؤال که سند مذکور مبتنی بر نظریات جامعه‌شناسی غربی مانند کانت و دورکیم است، تصریح کرد: امکان اینکه بتوانیم این سند را صد درصد بر مبنای اسلامی تدوین کنیم وجود ندارد زیرا نظریات اسلامی متقن در این زمینه تولید نشده است.

وی افزود: این سند مجموعه ای از کلان نظریاتی است که در ذیل آن باید ۲۰ تا ۳۰ نظریه از جمله عدالت تولید شود البته این مسئله به معنای آن نیست که راه برای ما بسته است؛ رهبری فرمودند حالا که نظریه نداریم، مبانی و فقه و اخلاق و ... را داریم و می‌توانیم جهت‌گیری و غایت و رسالت متفاوتی از اهداف غرب را تعریف کنیم و در سند هم این کار صورت گرفته است.

میرمعزی با پذیرش ضعف‌های این سند در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه سند مذکور کلیات ابوالبقاء است اظهار کرد: سند ۲۰۳۰ مجموعه حدود ۲۰ قانون کلی و ابوالبقاء است ولی با همین سند دنیا را تابع خود کرده است بنابراین کلی بودن سند مشکل‌ساز نیست بلکه مشکل در کشور ما این است که مسیر اجرا فراز و نشیب دارد و مسئولان زیگزاگی حرکت کرده‌اند.

معاون پژوهش حوزه علمیه با بیان اینکه چگونگی اجرا و نظارت بر اجرای سند هم در حال تدوین است و به مبانی نظری ملحق خواهد شد تصریح کرد: برخی واژه‌ها مفهومی فرامکتبی دارند مانند عدالت ولی برخی محققان ما براساس فرمایش امام علی(ع) که اعطاء کل ذی حق حقه، عدالت را مفهومی اسلامی و دینی می‌دانند در حالی که این طور نیست.

وی افزود: عدالت مفهومی عام و برای همه ادیان و مکاتب است و پیروان هیچ مکتبی در لزوم عدالت تردید ندارند ولی وقتی سخن از اینکه عدالت و حق چیست می‌شود دیدگاه ها متفاوت خواهد شد و تفسیر هر کسی از عدالت براساس مبانی تمدنی و مکتبی او متفاوت خواهد شد.

میرمعزی با بیان اینکه سوسیالیزم و سرمایه‌داری هم عدالت را اعطاء حق افراد به آنان می‌دانند افزود: پیشرفت هم همین حالت را دارد یعنی حرکت از وضع موجود به سمت وضع مطلوب تعریف همگانی از پیشرفت است اما اینکه راه رسیدن به پیشرفت چیست؟ غایت آن کدام است و چه عواملی بر آن دخیل هستند در مکاتب مختلف، متفاوت است.

وی با بیان اینکه اسناد دنیا، از واژه توسعه بهره گرفته‌اند ولی ما در سند و برای اینکه واژگان سند هم با مفاهیم غربی خلط نشود از کلمه پیشرفت استفاده کردیم بیان کرد: پیشرفت عناصری مانند الگو، مبانی، آرمان، رسالت و افق و تدابیر را در بردارد لذا مسیر، ارمان و غایت پیشرفت ما با غرب متفاوت است زیرا ما رسیدن به مقام انسانی مد نظر خدا را هدفگذاری کرده‌ایم ولی غرب، هدفش رفاه حداکثری و مادی‌گرایی است.

عضو مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تصریح کرد: با تدوین این سند هیچ رئیس جمهور و مسئول کشوری حق نخواهد داشت بگوید به نظر من باید برای پیشرفت این کار را بکنیم زیرا مسیر پیشرفت و اهداف و رسالت و تدابیر آن تعریف شده است.

در این نشست همچنین یکی از نخبگان حوزه با انتقاد از سند گفت: در بحث جامعه‌شناسی سند، هیچ ادبیاتی از اسلام و ایرانیت نداریم و همه برگرفته از تعاریف اندیشمندان غربی است؛ در واقع با این کار در زمین غرب بازی می‌کنیم زیرا غرب در بستر جامعه و فرهنگ به سمت پلورالیزم رفت ولی در سند ما میان برخی مفاهیم مانند ولایت با مفاهیم غربی وصله های ناچسب برقرار شده است.

همچنین در این نشست هادی اکبرزاده، معاون علمی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، در سخنانی گفت: براساس سند الگوی پیشرفت قرار است ایران تا ۵۰ سال آینده جزء ده اقتصاد دنیا و جزء ۵ کشور برتر دنیا در زمینه تولید اندیشه و علم شود همچنین خام فروشی نفت متوقف و جمعیت حقوق بگیر دولت نیز به کمتر از یک درصد برسد.

وی با بیان اینکه سند چون ۵۰ ساله است باید هر چند وقت یکبار بازنگری شود بیان کرد: برهه بندی تدابیر پیشران و ساز و کار نظارت بر سند و پایش آن از جمله مواردی است که برخی موارد به سند ملحق شده و بخش اجرایی نیز ملحق خواهد شد.

وی افزود: نقدها و نامه‌های زیادی مبنی بر وجود اشکال در سند به ما می‌رسد ولی راه کار کم است و ما از نخبگان حوزه و دانشگاه می‌خواهیم که در کنار نقد و بیان ایرادات راه کارهای خود را در قالب جملاتی که بتوان آن را در سند گنجاند ارائه دهند تا مباحث پیرامون سند جنبه عملیاتی و کاربردی داشته باشد.

همچنین در این نشست یکی از نخبگان حوزوی ضمن بیان برخی ایرادات تصریح کرد: یکی از کاستی‌ها این است که حدود و ثغور توسعه و پیشرفت در این سند مبتنی بر قرآن نیست مثلا غرب مدعی رفاه حداکثری است ولی ما حتی اگر بتوانیم به این مسئله هم دست یابیم باز از منظر قرآن، رفاه حداکثری ممکن نیست و مطلوب هم نیست.

وی افزود: قرآن به گردش ایام در میان مردم تاکید فرموده است لذا باید جایی هم برای سنن الهی در سند باز شود زیرا تمدن‌ها، افراد و جوامع در معرض ابتلائات و امتحانات الهی هستند و ملت ما هم مستثنی نیستند.

شنبه, 29 دی 1397

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به نقل از خبرنگار خبرگزاری رسا، نشست تبیین فرایند تدوین و مزیت های نسبی سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت عصر امروز در سالن نشست های انجمن های علمی حوزه علمیه قم برگزار شد.

یکشنبه, 30 دی 1397

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، جایگاه و نقش فضای مجازی در سند الگوی پایه پیشرفت اسلامی ایرانی با سخنان دکتر ابوالحسن فیروزآبادی – دبیر شورای عالی فضای مجازی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی ایران- و معاونان وی در جلسه شورای معاونان مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به ریاست دکتر واعظ‌زاده، رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مورد بررسی قرار گرفت.
در ابتدای این جلسه، دکتر واعظ‌زاده، ضمن اشاره به نقش و اهمیت فضای مجازی در مناسبات اجتماعی و تحولات جهانی به ضرورت تکمیل و ارتقای سند الگو با توجه به فضای مجازی اشاره کرد و شورای عالی فضای مجازی را با توجه به جایگاه و وظایفی که بر عهده دارد بهترین مرجع برای مشارکت محوری در این امر برشمرد.

سپس، دکتر فیروزآبادی به تأثیرات گسترده و عمیق فضای مجازی در آینده بشری اشاره کرد و افزود نیاز است که در نظریات و سندهای خود با توجه به جایگاه و نقش فضای مجازی، تجدید نظر صورت گیرد. وی از تعامل شورای عالی فضای مجازی و مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت استقبال کرد.
در این جلسه دکتر پناهی رئیس اندیشکده امور اجتماعی و جمعیت، فضای مجازی را یک واقعیت اجتماعی مسلم بیان داشت و بر تقویت نقش جامعه و ظرفیت‌های فضای مجازی در الگوی پیشرفت تأکید کرد.
در انتها، مقرر شد که سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت طبق برنامه و زمانبندی معین، با همکاری معاونت‌های مرکز الگو و اندیشکده‌های مربوط، توسط شورای عالی و مرکز فضای مجازی بررسی شود و مطالب لازم برای تکمیل و ارتقای آن تهیه و تدوین و به مرکز الگو ارائه شود.

صفحه1 از2

با ما در تماس باشید

اخبار پربازدید

رخدادهای مهم

خبرنامه سایت

captcha 

حالت های رنگی