نشست ها و همایش ها

نشست ها و همایش ها (63)

چهارشنبه, 18 دی 1398

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، سی و چهارمین نشست از گفتگوهای راهبردی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور جناب آقای دکتر علی اکبر ولایتی (مشاور محترم امور بین الملل مقام معظم رهبری در امور خارجه) در روز چهارشنبه، 18 دی ماه 1398 از ساعت 14:00 در محل مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار می­‌گردد.

دوشنبه, 15 مهر 1398

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، نشست تخصصی اندیشکده معنویت مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با موضوع "معنویت عاشورایی و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت"  روز پنج شنبه، 18 مهر ماه 1398 با حضور اساتید دانشگاه و  اعضای اندیشکده معنویت از ساعت ۸ الی ۱۲ در شهر مقدس قم، ابتدای خیابان معلم، مرکز همایش های غدیر برگزار می شود.

محورهای نشست عبارتند از:

معنویت عاشورایی و مبانی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
 معنویت عاشورایی و آرمان های سند الگو
معنویت های عاشورایی و افق سند الگو
معنویت عاشورایی و تدابیر سند الگو
چرایی و چگونگی اشراب فرهنگ عاشورایی در اجزای الگو
معنویت عاشورایی و سبک زندگی اسلامی ایر انی
شیوه های تعمیق و پایدار کردن معنویت عاشورایی در ابعاد روان شناختی، جامعه شناختی و تربیتی

یکشنبه, 14 بهمن 1397

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، اندیشکده عدالت به منظور ارتقاء و تکمیل نظریه‌پردازی عدالت و بررسی و نقد تدابیر الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در عرصه عدالت، «پنجمین نشست هم‌اندیشی سالیانه صاحب‌نظران و پژوهش‌گران عدالت، با موضوع «اصول راهبردی عدالت و بررسی تدابیر سند الگوی پایه» را در اسفندماه سال جاری در محل مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار می‌کند.

این نشست، در قالب چهار نشست اندیشه‌ورزی در محورهای اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی (به ریاست آقایان: دکتر میرسندسی، دکترعیوضلو، دکتر برزگر و حجت الاسلام دکتر مهدوی زادگان) برگزار می‌شود که در آن در راستای تکمیل مراحل نظریه‌پردازی عدالت اجتماعی (بعد از پرداختن به مبانی و مفاهیم عدالت، مولفه‌ها و معیارهای عدالت در عرصه‌های چهار گانه در نشست‌های قبلی) اصول راهبردی تحقق عدالت و تدابیر سند الگوی پایه، مورد بررسی قرار گرفته و پیشنهادهای لازم برای ارتقاء و تکمیل سند ارائه می‌شود.

دبیر علمی پنجمین نشست هم‌اندیشی سالیانه صاحب‌نظران و پژوهش‌گران عدالت، آقای دکتر مخزن موسوی و دبیر اجرائی آقای ربیعی هستند.

از صاحب‌نظران و پژوهش‌گران حوزه عدالت دعوت می‌شود جهت ثبت نام حضور و یا ارسال آثار علمی مرتبط، تا تاریخ 1397/12/02  از طریق وبگاه  http://justice.olgou.ir/  اقدام نمایند.

دوشنبه, 01 بهمن 1397

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، هشتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت 22 و 23 خرداد ماه 1398 با همکاری دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

طبق گزارش دبیرخانه کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، با توجه به درخواست مکرر مخاطبان، مهلت ارسال مقالات به هشتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تا 15 بهمن ماه سال جاری تمدید شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به وبگاه کنفرانس به آدرس http://conference.olgou.ir/ مراجعه نمایید.

شنبه, 29 دی 1397

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به نقل از خبرگزاری مهر، علی دباغ، در آستانه برگزاری دریچه‌ای به سلامت فردای ایران اظهار داشت: این مراسم با رویکرد الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار می‌شود و شامل محورهای مختلفی «همچون سلامت، اخلاق و اجتماع»، «سلامت محیط زیست، سلامت و بلایا» است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: ‌«سلامت و فناوری اطلاعات و ارتباطات»،«سلامت و اقتصاد و صنعت آموزش و پژوهش در نظام سلامت ایران و جهان در ۵۰ سال آینده»، «ابعاد بین‌المللی نظام سلامت در مقایسه ایران و جهان»، «بهداشت و درمان در ایران و جهان در ۵۰ سال آینده» از دیگر محورهای اصلی این مراسم است.

وی ادامه داد: این همایش پنج شنبه چهارم بهمن ۹۷ از ساعت ۸ صبح تا ۱۷ بعدازظهر در هتل اسپیناس پالاس تهران با حضور و مشارکت اساتید و جمعی از صاحب نظران و اندیشمندان برجسته نظام سلامت برگزار می‌شود.

رئیس اندیشکده سلامت مولانا، یادآور شد: آینده نگری و پژوهش به ما یاد می‌دهد که با توجه به تغییرات علم روز، برای موفقیت فراتر از امروز را ببینیم و نگاه رو به فردا داشته باشیم.

دباغ با اشاره به اینکه به دلیل گسترش ارتباطات، حیطه‌هایی که دانش بشر در آن پیشرفت کرده موجب تعامل حرفه‌ها و دانش های مختلف شده است، گفت: نظام سلامت یک نظام چند بعدی است که موضوعات مختلفی همچون اقتصاد، فرهنگ، فناوری‌های نوین و ابعاد بین الملل و ... در آن موثر است بنابراین پیش بینی می‌شود در آینده، چهره نظام سلامت دنیا تغییرات شگرفی را داشته باشد.

وی بیان داشت: پیشرفت علم بسیار تند بوده و در چند سال آینده اتفاقات جدیدی با استفاده از فناوری‌های نوین در حوزه چهره بیماری‌ها، وضعیت بیماری و روش‌های درمانی متفاوت حاصل می‌شود.

دبیر همایش دریچه‌ای به سلامت فردای ایران گفت: به طور مثال یک ماه پیش دانشمندی چینی ابداعی اساسی در ویرایش ژنوم انسان مطرح کرد به صورتی که جنین در رحم توانسته بود در برابر ویروس اچ آی وی مقاومت و مبتلا نشود، البته لازم است ملاحظات اخلاقی و اصول انسانی نیز با دقت و وسواس پیگیری و رعایت گردد.

وی گفت: بر همین اساس جنین‌های آینده را می‌توان در برابر بیماری‌هایی همچون فشار خون، مشکلات قلبی، دیابت، آلزایمر، مشکلات عفونی و تنفسی و ....مقاوم کرد که البته این مسئله اکنون در حد فرضیه است و به نظر می‌رسد که در آینده بسیاری از این مسائل به واقعیت بپیوندد.

دباغ خاطرنشان کرد: آینده پژوهی سناریویی مبتنی بر دانش بشری با در نظر گرفتن پیشران‌های کنونی است که می‌توان آن را تحلیل کرد و ظرفیت‌های آن را مورد استفاده قرار داد.

وی با اشاره به اینکه کشور ما به سمت سالمندی پیش می‌رود، گفت: این مسئله ضررها و منافعی را به همراه دارد که می‌توان با شناخت روند پیشرفت علم ضررها را به فرصت تبدیل کرد که این مسئله از طریق شناخت پیشران های اقتصادی، بوم شناختی و مولفه‌های اجتماعی و فرهنگی است.

دباغ بیان داشت: همچنین با استفاده از این مسئله هم می‌توان مشکلات را پیش بینی و هم راه برون رفت از آن را شناسایی کرد.

وی در پایان با اشاره به نقش مهم امیرکبیر در آینده پژوهی کاربردی اشاره کرد و بیان داشت: امیرکبیر ٢٠٠ سال پیش این کار مهم را در ایران انجام داد و اکنون نه تنها در زمینه نظام سلامت که در همه زمینه‌ها باید آثار پروژه‌ها در آینده مد نظر باشد.

شنبه, 22 دی 1397

نشست «چالش‌های پیشرفت اجتماعی ایران:

در راستای تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت»

اندیشکده امور اجتماعی، جمعیت و نیروی انسانی، به‌عنوان یکی از اندیشکده‌های مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، در راستای بررسی چالش‌های تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در حیطه وظایفی که بر عهده دارد، اقدام به برگزاری نشست تخصصی «چالش‌های پیشرفت اجتماعی ایران: در راستای تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» کرده است. محورهای نشست، شامل چهار دسته چالش‌های ساختاری، کارکردی، فرهنگی و قانونی درون- جامعه­‌ای است. تعریف مقدماتی مفهوم پیشرفت اجتماعی، به معنی خاص آن، از نظر اندیشکده «بهبود مداوم ظرفیت‌هایِ اجتماعی و انسانیِ موجودِ ایران و رابطه بین آنها در جهت ارتقای کیفیت زندگی مادی و معنوی ایرانیان» است، که ابعاد مختلفی از جمله ارتقای مداوم کیفیت زندگی مادی، کیفیت زندگی معنوی، ظرفیت‌های اجتماعی، ظرفیت‌های انسانی، و روابط مختلف بین این ابعاد را شامل می­شود. لذا انتظار می‌رود مقالات ارائه شده در چهارچوب تعریف فوق بوده و ضمن پرداختن به موانع و چالش‌های پیشرفت اجتماعی و ابعاد آن، آثار و پیامدهای آن را در پیشرفت اجتماعی و ابعاد مختلف آن مورد بررسی قرار داده و پیشنهادهای مشخصی جهت رفع چالش مورد بررسی ارائه دهند.

محورهای اصلی و فرعی نشست به شرح زیر است:

 .

1 - چالش‌های ساختاری

وجود سازمان‌های اجتماعی موازی و رقیب

عدم وجود یک سازمان مستقل و مقتدر علمی برای ارزیابی برنامه‌های توسعه اجتماعی (و سایر برنامه‌ها)

سطح پایین اشتغال جوانان و زنان، علی رغم توسعه انسانی نسبتا بالا

افزایش سالمندی و ضعف وجود سازمان‌های لازم برای سامان دهی مشکلات آنها

توزیع ناعادلانه منابع موجود در بین اقشار مختلف جامعه

تضعیف نهاد خانواده و ظهور مناسبات جدید در حوزه خانواده و کارکردهای آن

افزایش حاشیه‌نشینی، اسکان‌های غیررسمی و مشاغل غیررسمی در کشور

.

2 – چالش‌های کارکردی

دخالت‌های غیرضروری، غیر تخصصی و غیرقانونی برخی نهادهای اجتماعی در امور یکدیگر

نقدگریزی و عدم پاسخگویی اکثر مسئولان درباره عملکرد خود

عدم حاکمیت شایسته‌سالاری و ضابطه‌مندی در جذب و استخدام

ضعف استقلال دستگاه‌های نظارتی و مصلحت‌گرایی آنها

ضعف تحقق انواع مختلف حقوق و وظایف شهروندی

ناکارآمدی رسانه‌های دولتی و در نتیجه روی آوردن مردم به رسانه‌های خارجی

وجود شکاف عمیق بین برنامه‌ها و تولیدات آموزش ابتدایی، متوسطه و عالی و نیازهای جامعه

عدم وجود توافق نسبی نخبگان درباره نظم و ساختارهای موجود جامعه

وجود فقر و محرومیت اجتماعی زیاد در حوزه‌های مختلف اجتماعی

گسترش انواع فساد در سطوح مختلف جامعه

کم توجهی نهادهای مختلف به وضیعت محیط زیست

 .

 3- چالش‌های فرهنگی

فقر و محرومیت فرهنگی و آثار زیانبار آن

رواج فرهنگ تجمل و مصرف‌گرایی (اسراف و تبذیر) در جامعه

ضعف فرهنگ کار و تولید در جامعه

فرسایش سرمایه اجتماعی و کاهش اعتماد اجتماعی

ابهام و اختلال و تعارض در نقش‌های جنسیتی

محرومیت، واگرایی و خاص‌گرایی بعضی از اقوام

بحران هویت خاصه در بین جوانان

احساس ضعف عدالت قضایی، قومی، دینی، جنسیتی و اقتصادی در جامعه

 .

4- چالش‌های قانونی

ضعف نهادمندی قانون در جامعه

قانون‌گریزی در بین مسئولان

وجود قوانین زیاد، متداخل و متزاحم

عدم وجود قوانین لازم جهت رفع تضاد منافع در پست‌های دولتی

 .

از همه اندیشمندان و پژوهشگران حوزه اجتماعی که دغدغه پیشرفت اجتماعی کشور را دارند، دعوت می‌شود مقالات خود را در محورهای فوق با در نظر گرفتن چهارچوب نشست و زمان‌بندی زیر به کمیته علمی نشست ارسال نمایند.

زمان برگزاری:     1397/12/02

آخرین مهلت دریافت مقالات:  1397/11/20

زمان اعلام نتیجه داوری مقالات:  1397/11/30

مکان برگزاری: مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

چارچوب و ضوابط تهیه و ارسال مقالات، مطابق چارچوب مقالات علمی-پژوهشی (شامل مقدمه، بیان مسئله، اهداف یا سوالات، روش تحقیق، یافته‌های تحقیق، بحث و نتیجه‌گیری، منابع) می‌­باشد. از علاقمندان دعوت می‌شود جهت کسب اطلاع و ارسال مقاله به وبگاه مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت (http://olgou.ir) مراجعه نمایند.

اعضای هیئت علمی نشست:

آقای دکتر محمدحسین پناهی (استاد جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی): دبیر نشست

خانم دکتر سوسن باستانی (استاد جامعه‌شناسی دانشگاه الزهرا (سلام‌ا... علیها))

خانم دکتر فاطمه جواهری (دانشیار جامعه‌شناسی دانشگاه خوارزمی)

خانم دکتر خدیجه سفیری (استاد جامعه‌شناسی دانشگاه الزهرا (سلام‌ا... علیها))

خانم دکتر سهیلا صادقی فسایی (دانشیار جامعه‌شناسی دانشگاه تهران)

آقای دکتر احمد غیاثوند (استادیار جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی)

خانم دکتر شهلا کاظمی‌پور (دانشیار جمعیت‌شناسی دانشگاه تهران)

آقای دکتر عبدالحسین کلانتری (دانشیار جامعه‌شناسی دانشگاه تهران)

آقای دکتر مجید کوششی (دانشیار جمعیت‌شناسی دانشگاه تهران)

آقای دکتر مسعود گلچین (دانشیار جامعه‌شناسی دانشگاه خوارزمی)

آقای دکتر سید محمد میرسندسی (عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (علیه‌السلام))

آقای دکتر حسن بخشی زاده (دکتری جامعه‌شناسی) و آقای احمد کرد:  دبیران اجرایی نشست

ارسال مقاله

 http://olgou.ir/challenges

شنبه, 15 دی 1397

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، اندیشکده آب، محیط زیست، امنیت غذائی و منابع طبیعی در راستای تکمیل و ارتقای سند الگو پایه اسلامی ایرانی پیشرفت، اقدام به برگزاری نشست‌های راهبردی با حضور مجریان و مسئولان مرتبط نموده است.

یکشنبه, 16 دی 1397

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، اندیشکده خانواده با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و با حضور اساتید این دانشگاه، نشستی با عنوان "تشریح سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با تأکید بر خانواده" برگزار می‌کند. این نشست علمی 19 دی ماه سال جاری از ساعت 13:30 در محل دانشگاه آزاد اسلامی زنجان برگزار خواهد شد.

شنبه, 01 دی 1397

ه گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، پژوهشکده نظریه پردازی سیاسی و روابط بین الملل پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با همکاری مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، نشستی با عنوان: بررسی سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت از منظر فلسفه سیاسی را در روز یکشنبه ۱۶ دی ماه سال جاری در محل پژوهشگاه، سالن اندیشه برگزار می کند.

سخنرانان این نشست عبارتند از: دکتر محمد علی فتح الهی؛ دکتر یحیی فوزی؛ دکتر شروین مقیمی؛ دکتر علیرضا صدرا و حجت الاسلام والمسلمین داود مهدوی زادگان (دبیر نشست).

 

جمعه, 30 آذر 1397

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، نشست تخصصی سالانه اندیشکدة خانواده با عنوان «خانواده و اقتدار ملی» روز پنج شنبه، 29 آذرماه با حضور خانم دکتر معصومة ابتکار (معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ریاست جمهوری)، اعضای اندیشکدة خانواده و جمعی از پژوهشگران و محققین حوزه خانواده و فرهنگ در محل مرکز الگو برگزار شد.

صفحه1 از5

با ما در تماس باشید

اخبار پربازدید

رخدادهای مهم

خبرنامه سایت

captcha 

حالت های رنگی