نشست ها و همایش ها

نشست ها و همایش ها (58)

شنبه, 29 دی 1397

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به نقل از خبرگزاری مهر، علی دباغ، در آستانه برگزاری دریچه‌ای به سلامت فردای ایران اظهار داشت: این مراسم با رویکرد الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار می‌شود و شامل محورهای مختلفی «همچون سلامت، اخلاق و اجتماع»، «سلامت محیط زیست، سلامت و بلایا» است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: ‌«سلامت و فناوری اطلاعات و ارتباطات»،«سلامت و اقتصاد و صنعت آموزش و پژوهش در نظام سلامت ایران و جهان در ۵۰ سال آینده»، «ابعاد بین‌المللی نظام سلامت در مقایسه ایران و جهان»، «بهداشت و درمان در ایران و جهان در ۵۰ سال آینده» از دیگر محورهای اصلی این مراسم است.

وی ادامه داد: این همایش پنج شنبه چهارم بهمن ۹۷ از ساعت ۸ صبح تا ۱۷ بعدازظهر در هتل اسپیناس پالاس تهران با حضور و مشارکت اساتید و جمعی از صاحب نظران و اندیشمندان برجسته نظام سلامت برگزار می‌شود.

رئیس اندیشکده سلامت مولانا، یادآور شد: آینده نگری و پژوهش به ما یاد می‌دهد که با توجه به تغییرات علم روز، برای موفقیت فراتر از امروز را ببینیم و نگاه رو به فردا داشته باشیم.

دباغ با اشاره به اینکه به دلیل گسترش ارتباطات، حیطه‌هایی که دانش بشر در آن پیشرفت کرده موجب تعامل حرفه‌ها و دانش های مختلف شده است، گفت: نظام سلامت یک نظام چند بعدی است که موضوعات مختلفی همچون اقتصاد، فرهنگ، فناوری‌های نوین و ابعاد بین الملل و ... در آن موثر است بنابراین پیش بینی می‌شود در آینده، چهره نظام سلامت دنیا تغییرات شگرفی را داشته باشد.

وی بیان داشت: پیشرفت علم بسیار تند بوده و در چند سال آینده اتفاقات جدیدی با استفاده از فناوری‌های نوین در حوزه چهره بیماری‌ها، وضعیت بیماری و روش‌های درمانی متفاوت حاصل می‌شود.

دبیر همایش دریچه‌ای به سلامت فردای ایران گفت: به طور مثال یک ماه پیش دانشمندی چینی ابداعی اساسی در ویرایش ژنوم انسان مطرح کرد به صورتی که جنین در رحم توانسته بود در برابر ویروس اچ آی وی مقاومت و مبتلا نشود، البته لازم است ملاحظات اخلاقی و اصول انسانی نیز با دقت و وسواس پیگیری و رعایت گردد.

وی گفت: بر همین اساس جنین‌های آینده را می‌توان در برابر بیماری‌هایی همچون فشار خون، مشکلات قلبی، دیابت، آلزایمر، مشکلات عفونی و تنفسی و ....مقاوم کرد که البته این مسئله اکنون در حد فرضیه است و به نظر می‌رسد که در آینده بسیاری از این مسائل به واقعیت بپیوندد.

دباغ خاطرنشان کرد: آینده پژوهی سناریویی مبتنی بر دانش بشری با در نظر گرفتن پیشران‌های کنونی است که می‌توان آن را تحلیل کرد و ظرفیت‌های آن را مورد استفاده قرار داد.

وی با اشاره به اینکه کشور ما به سمت سالمندی پیش می‌رود، گفت: این مسئله ضررها و منافعی را به همراه دارد که می‌توان با شناخت روند پیشرفت علم ضررها را به فرصت تبدیل کرد که این مسئله از طریق شناخت پیشران های اقتصادی، بوم شناختی و مولفه‌های اجتماعی و فرهنگی است.

دباغ بیان داشت: همچنین با استفاده از این مسئله هم می‌توان مشکلات را پیش بینی و هم راه برون رفت از آن را شناسایی کرد.

وی در پایان با اشاره به نقش مهم امیرکبیر در آینده پژوهی کاربردی اشاره کرد و بیان داشت: امیرکبیر ٢٠٠ سال پیش این کار مهم را در ایران انجام داد و اکنون نه تنها در زمینه نظام سلامت که در همه زمینه‌ها باید آثار پروژه‌ها در آینده مد نظر باشد.

شنبه, 15 دی 1397

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، اندیشکده آب، محیط زیست، امنیت غذائی و منابع طبیعی در راستای تکمیل و ارتقای سند الگو پایه اسلامی ایرانی پیشرفت، اقدام به برگزاری نشست‌های راهبردی با حضور مجریان و مسئولان مرتبط نموده است.

یکشنبه, 16 دی 1397

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، اندیشکده خانواده با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و با حضور اساتید این دانشگاه، نشستی با عنوان "تشریح سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با تأکید بر خانواده" برگزار می‌کند. این نشست علمی 19 دی ماه سال جاری از ساعت 13:30 در محل دانشگاه آزاد اسلامی زنجان برگزار خواهد شد.

شنبه, 01 دی 1397

ه گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، پژوهشکده نظریه پردازی سیاسی و روابط بین الملل پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با همکاری مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، نشستی با عنوان: بررسی سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت از منظر فلسفه سیاسی را در روز یکشنبه ۱۶ دی ماه سال جاری در محل پژوهشگاه، سالن اندیشه برگزار می کند.

سخنرانان این نشست عبارتند از: دکتر محمد علی فتح الهی؛ دکتر یحیی فوزی؛ دکتر شروین مقیمی؛ دکتر علیرضا صدرا و حجت الاسلام والمسلمین داود مهدوی زادگان (دبیر نشست).

 

جمعه, 30 آذر 1397

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، نشست تخصصی سالانه اندیشکدة خانواده با عنوان «خانواده و اقتدار ملی» روز پنج شنبه، 29 آذرماه با حضور خانم دکتر معصومة ابتکار (معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ریاست جمهوری)، اعضای اندیشکدة خانواده و جمعی از پژوهشگران و محققین حوزه خانواده و فرهنگ در محل مرکز الگو برگزار شد.

سه شنبه, 27 آذر 1397

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به نقل از روابط عمومی دانشگاه شهرکرد، روز دوشنبه۲۶ آذر ماه ۱۳۹۷، نشست هم اندیشی مسئولین دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی و مدیران حوزه های علمیه استان چهار محال وبختیاری با دکتر هادی اکبرزاده معاون علمی و تقسیم کار ملی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، با حضور دکتر سعید کریمی رییس دانشگاه شهرکرد، حجت الاسلام دکتر سعید صفی مسئول دفتر نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه، دکتر رضا خوش سیر معاون پژوهشی دانشگاه شهرکرد،دکتر بهروز شیران معاون آموزشی دانشگاه شهرکرد و جمعی از اساتید و نخبگان دانشگاهها، مراکز آموزش عالی و مدیران حوزه های علمیه در دانشگاه شهرکرد برگزار شد.

 دکتر هادی اکبرزاده در این نشست ضمن تبریک سالروز وحدت حوزه و دانشگاه گفت: رهبر در تاریخ دوم خرداد سال ۱۳۹۰ در حکمی، مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را تشکیل دادند و رئیس و اعضای شورای عالی آن را منصوب کردند. چارچوب الگوی اسلامی –ایرانی و پیشرفت، معرف سیر کلی تحولات مطلوب ایران درعرصه فکر، علم، معنویت و زندگی بسوی تمدن نوین اسلامی ایرانی تا پنجاه سال آینده است این الگو با مشارکت گسترده متفکران و صاحبنظران ایرانی و بر اساس جهان بینی و اصول اسلامی و ارزشهای انقلاب اسلامی برطبق روشهای علمی و با استفاده از دستاوردهای بشری و مطالعه آینده پژوهانه تحولات جهانی طراحی شده و شامل مبانی، آرمانها، رسالت، افق و تدابیر است.

مأموریت مهم و افتخارآفرینی که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی ایران بر عهده مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گذاشته‌اند ایجاب می‌کند که ساختاری چابک، پویا، هوشمند و متناسب با این وظیفه خطیر برای آن تعبیه شود.

از سال ۱۳۹۰ که مرکزی برای طراحی الگو تأسیس شد. اولین سوال این بود که چگونه این کار را انجام دهیم؟ پاسخ رادر مراجعه به جامعه علمی یافتیم. بنابراین در اولین کنفرانسی که برگزار کردیم این هدف را دنبال کردیم. با حاصل نظرات اساتید حوزه و دانشگاه در آن کنفرانس نقشه راه‌مان را ترسیم کردیم. از جمله کارهایی که انجام دادیم راه‌اندازی ۱۴ اندیشکده بود که با اساتید حوزه و دانشگاه در این اندیشکده ها همکاری داریم.

عضو شورای عالی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تصریح کرد: کنفرانس‌های سالیانه‌ای را نیز بر اساس نیازهای نقشه راه‌مان طراحی کردیم. در این کنفرانس‌ها هم به نیازهای داخل کشور توجه کردیم و هم به الگوگیری از تجربیات جهانی در این عرصه پرداختیم.

در کنفرانس‌های متعدد نیز نقد الگوی پایه را موضوع کنفرانس قرار دادیم. نشست‌های متعددی نیز بعد از کنفرانس‌ها داشته‌ایم و در طی این سال ها بارها نقشه را اصلاح کرده‌ایم.

معاون علمی و تقسیم کار ملی مرکز اسلامی ایرانی پیشرفت در ادامه گفت: بخش‌های مختلف سند حاصل عقل جمعی است. ممکن است اساتید مختلف در ابتدا بخشی را طراحی کنند، اما ممکن است در حلقه‌های مختلف در ادامه اصلاحاتی بر روی آن‌ها صورت گیرد. شورای عالی مرکز ۱۰ نفر هستند که ۷ نفر از اساتید دانشگاهی و ۳ نفر نیز از اساتید حوزوی در آن حضور دارند که مقام معظم رهبری آن‌ها را تعیین کرده‌اند و نظر نهایی را این شورا می‌دهد.

نهادهای مختلفی در کشور،که مراجع رسمی کشور هستند، در این طرح فعال هستند. از طرفی جامعه دانشگاهی و حوزوی درگیر این کار هستند که برای این بخش برنامه‌های مفصلی داریم.

عضو شورای عالی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت افزود: درباره اسناد قبلی آسیب‌شناسی‌هایی انجام داده‌ایم که چرا محقق نشده‌اند؟ نظارت بر اجرا و به روزرسانی سند سازوکارهایی است که باید در داخل خود سند پیش‌بینی شود.

سند نمی‌تواند ایستا باشد، چون که ما مدام با تحولات روبه‌رو هستیم. بخش تقسیم کار ملی هم مهم است که باید در سند آورده شود. برهه‌بندی تدابیر بخش دیگری است که اهمیت دارد. ما ۵۶ تدبیر را پیش‌بینی کرده‌ایم اما کشور ظرفیت انجام این تدابیر به صورت همزمان را ندارد، بلکه نیازمند اولویت‌بندی در این زمینه هستیم.

دکترهادی اکبرزاده یادآور شد: در بخش‌های مختلف سند نظیر مبانی، آرمان، افق، تدابیر سعی کرده‌ایم که "عدالت" را به صورت پر رنگ مورد توجه قرار دهیم، چرا که عدالت زیربنای پیشرفت است.

گفتنی است، اساتید و نخبگان حاضر در این نشست سوالات خود را پیرامون سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بیان کردند و دکتر اکبرزاده به آنان پاسخ گفت.

شنبه, 24 آذر 1397

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، نشست تخصصی اندیشکده خانواده با موضوع "خانواده و اقتدار ملی" روز پنجشنبه، 29 آذرماه سال جاری در محل مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار خواهد شد.

دبیر علمی این نشست، آقای دکتر غلامعلی افروز (استاد ممتاز دانشگاه تهران و رئیس اندیشکده خانواده مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت) است.

همچنین خانم دکتر معصومه ابتکار (معاون محترم رییس جمهور در امور زنان و خانواده) به عنوان میهمان ویژه این نشست علمی به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت.

دوشنبه, 05 آذر 1397

عضو شورای عالی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مطرح کرد؛ سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت زمینه ساز یک تمدن اسلامی

دوشنبه, 21 آبان 1397

ه گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت؛ نشست علمی و تخصصی «نقد و بررسی سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت» به همت انجمن جامعه‌شناسی ایران و مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران، و همکاری اندیشکده علوم اجتماعی، جمعیت و نیروی انسانی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت یکشنبه ۲۷ آبان‌ماه در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

در این نشست که از ساعت ۱۷آغاز می‌شود، دکتر حسین پناهی (رئیس اندیشکده اجتماعی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت)، دکتر محمدجواد زاهدی مازندرانی (مدیر گروه مطالعات توسعه انجمن جامعه‌شناسی ایران)، دکتر مصطفی مهرآئین (عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور) دکتر موسی عنبری (عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران)،  دکتر پروین علیپور (پژوهشگر مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران) و دکتر کمال اطهاری (پژوهشگر اقتصاد توسعه) سخنرانی می‌کنند.

شنبه, 19 آبان 1397

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، سی و یکمین نشست از گفتگوهای راهبردی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور دکتر علی مطهری، نائب رئیس محترم مجلس شورای اسلامی در روز دوشنبه، 21 آبان‌ماه سال جاری (از ساعت 14 تا 16) در محل مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار می‌شود.

صفحه1 از5

با ما در تماس باشید

اخبار پربازدید

رخدادهای مهم

خبرنامه سایت

captcha 

حالت های رنگی